Όσκαρ 2021: Προβλέψεις για τους μεγάλους νικητές! And the Oscar goes to…

1
Όσκαρ-2021:-Προβλέψεις-για-τους-μεγάλους-νικητές!-and-the-oscar-goes-to…

Όσκαρ 2021: Η μεγάλη γιορτή του κινηματογράφου είναι πλέον γεγονός αφού μόλις λίγες ώρες μας χωρίζουν από τη διεξαγωγή του ιστορικού θεσμού. 

Και φέτος, μερικές από τις ταινίες που διεκδικούν το χρυσό αγαλματίδιο είναι πράγματι “διαμάντια” της κινηματογραφικής βιομηχανίας ενώ πολλοί από τους πρωταγωνιστές δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας και δικαιούνται απόλυτα το πολυπόθητο τρόπαιο.

  • VIRAL ΕΙΔΗΣΗ: Survivor: Τα πρώτα λόγια του Αλέξη Παππά μετά την αποχώρηση του – Τι ζήτησε να μάθει

Ποια είναι όμως τα μεγάλα φαβορί για τη φετινή απονομή των βραβείων; Ας τα δούμε παρακάτω ανά κατηγορία και ποιοι υποψήφιοι έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουν Όσκαρ:

Καλύτερης Ταινίας

“The Father”


“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Nomadland” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Καλύτερης σκηνοθεσίας

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

David Fincher (“Mank”)

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

Chloe Zhao (“Nomadland”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Α’ Αντρικός Ρόλος

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ


Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steve Yeun (“Minari”)

Α’ Γυναικείος Ρόλος

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Β’ Αντρικός Ρόλος

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Β’ Γυναικείος ρόλος

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Amanda Seyfried (“Mank”)

Yuh-Jung Youn (“Minari”)

Καλύτερου Διασκευασμένου σεναρίου

“Borat Subsequent Moviefilm”

Screenplay από τους Sacha Baron Cohen, Peter Baynham, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja και Dan Swimer. Σενάριο από τους Baron Cohen, Hines, Nina Pedrad και Swimer. Βασισμένο στον χαρακτήρα του Baron Cohen

“The Father”

Christopher Hampton και Florian Zeller

“Nomadland” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Chloé Zhao, βασισμένο στο βιβλίο της Jessica Bruder

“One Night in Miami”

Kemp Powers

“The White Tiger”

Ramin Bahrani, Βασισμένο στη νουβέλα του Aravind Adiga

Καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου

“Judas and the Black Messiah”

Των Will Berson και Shaka King, Keith και Kenny Lucas

“Minari”

Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman”

Emerald Fennell

“Sound of Metal”

Abraham και Darius Marder, Derek Cianfrance και D. Marder

“The Trial of the Chicago 7” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Aaron Sorkin

Καλύτερης διεύθυνσης φωτογραφίας

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt

“Mank,” Erik Messerschmidt – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ


“News of the World,” Dariusz Wolski

“Nomadland,” Joshua James Richards

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael

Καλύτερης ενδυματολογίας

“Emma,” Alexandra Byrne

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ


“Mank,” Trish Summerville”

“Mulan,” Bina Daigeler

“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

Καλύτερου μοντάζ

“The Father,” Yorgos Lamprinos


“Nomadland,” Chloé Zhao

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval

“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερου μακιγιάζ

“Emma,” Laura Allen, Marese Langan και Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy,” Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash και Matthew W. Mungle

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal και Jamika Wilson – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“Mank,” Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri και Gigi Williams

“Pinocchio,” Dalia Colli, Mark Coulier και Francesco Pegoretti

Καλύτερης σκηνογραφίας

“The Father,” Peter Francis, Cathy Featherstone

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton

“Mank,” Donald Graham Burt, Jan Pascale – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“News of the World,” David Crank, Elizabeth Keenan

“Tenet,” Nathan Crowley, Kathy Lucas

Καλύτερης πρωτότυπης μουσικής επένδυσης

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross

“Minari,” Emile Mosseri

“News of the World,” James Newton Howard

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερου πρωτότυπου τραγουδιού

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”)

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”)

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)

“Speak Now,” (“One Night in Miami”) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερου Ήχου

“Greyhound,” Michael Minkler, Beau Borders, Warren Shaw, David Wyman

“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin

“News of the World,” John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum

“Soul,” Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro

“Sound of Metal,” Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερων οπτικών εφέ

“Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox

“The Midnight Sky,” Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon

“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram

“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

“Tenet,” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων

“Onward”

“Over the Moon”

“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“Wolfwalkers”

Καλύτερου ντοκιμαντέρ

“Collective”

“Crip Camp”

“The Mole Agent”

“My Octopus Teacher”

“Time” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας

“Another Round” (Denmark) – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romania)

“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)

“Quo Vadis, Aida?”(Bosnia and Herzegovina)

Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους

“Burrow”

“Genius Loci”

“If Anything Happens I Love You” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“Opera”

“Yes-People”

Καλύτερου ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

“Colette”

“A Concerto Is a Conversation”

“Do Not Split”

“Hunger Ward”

“A Love Song for Latasha” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους με ζωντανή δράση

“Da Yie”

“The Human Voice”

“The Letter Room” – ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ

“The Present”

“Two Distant Strangers”

ΠΗΓΗ: