Τα κατορθώματα της Μάντσεστερ Σίτι του Γκουαρντιόλα – Απίθανη ατάκα με σερί νικών και χρήματα

4
Τα-κατορθώματα-της-Μάντσεστερ-Σίτι-του-Γκουαρντιόλα-–-Απίθανη-ατάκα-με-σερί-νικών-και-χρήματα

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται με το… ενάμισι πόδι στους «8» του Champions League, μετά και το 2-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέτυχε την 19η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμα της.

Δείχνει «πεινασμένη» και διατεθειμένη να κερδίσει τις «μάχες» της σε όλα τα «μέτωπα» προκειμένου να φτάσει στις… κορυφές που θέλει. Η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την 19η συνεχή νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, μετά το 2-0 στο Βουκουρέστι επί της Γκλάντμπαχ και δείχνει ασταμάτητη!

Το συγκεκριμένο σερί ξεκίνησε στις 19 Δεκεμβρίου με την επιτυχία ενάντια στη Σαουθάμπτον. Η τελευταία ομάδα που σταμάτησε τους «πολίτες» ήταν η Γουέστ Μπρομ που κατάφερε να πάρει ισοπαλία (1-1) στο Etihad Stadium στις 15 Δεκεμβρίου.

Η Μάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε το ρεκόρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη σεζόν 2010/11, η οποία έφτασε στον τελικό του Champions League χάνοντας από τη Μπαρτσελόνα με προπονητή τον Πεπ Γκουαρντιόλα.

«Έχουμε πολλά χρήματα για να αποκτάμε απίστευτους παίκτες. Νικάμε λόγω των χρημάτων και είναι αλήθεια. Χωρίς καλούς και ποιοτικούς παίκτες δεν θα μπορούσαμε να το καταφέρουμε» υποστήριξε με μια ειρωνική διλάθεση ο Καταλανός τεχνικός, μετά το ματς κόντρα στην Γκλάντμπαχ.

Η Σίτι κράτησε  ανέπαφη την εστία της για τέταρτη εκτός έδρας ευρωπαϊκή συνάντηση (Μαρσέιγ, Ολυμπιακός, Πόρτο και Γκλάντμπαχ). Το 2010/11 η Γιουναίτεντ δεν είχε δεχθεί γκολ εναντίον των Βαλένθια, Μπούρσασπορ, Ρέιντζερς και Μαρσέιγ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε επίσης στα 24 ματς χωρίς να δεχθεί γκολ αυτή τη σεζόν και στην 12η εκτός έδρας σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις αυτή την περίοδο.

Πλέον, ι «πολίτες» βάζουν.. πλώρη για τη ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League αλλά και τη νικηφόρα τους συνέχεια στις εγχώριες διοργανώσεις.

Πληροφορίες: ΑΠΕ

Αθλητικά Τελευταίες ειδήσεις

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί Μαρτίνς και παικτών (video)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 από την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, ωστόσο κατάφερε να περάσει στους “16” του Europa League σε συνδυασμό με το 4-2 του … Διαβάστε περισσότερα

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Το γκολ του Χασάν που έστειλε στον έβδομο ουρανό τους Πειραιώτες (video)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στα σχοινιά με τα δύο γκολ του Ζάχαβι στην Ολλανδία, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση επί της Αϊντχόφεν και να βρεθεί … Διαβάστε περισσότερα

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: «Εκπορθητής» Χασάν έστειλε τους Πειραιώτες στους «16» (videos)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την “πλάτη στον τοίχο” στην Ολλανδία, αλλά ο Χασάν πέτυχε ένα “χρυσό” γκολ στο 89′ και με το 2-1 επί της … Διαβάστε περισσότερα

Μπαρτζώκας: «Όταν δεν κερδίζεις είναι πρόβλημα στον Ολυμπιακό»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ και στάθηκε στα … Διαβάστε περισσότερα

Τρελαμένος με τον Παναθηναϊκό ο Χεζόνια, πήγε στο ΟΑΚΑ για τρίποντα (video)

Ο Μάριο Χεζόνια δεν μπορεί να περιμένει τη στιγμή που θα φορέσει τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Κροάτης φόργουορντ είναι τρελαμένος με το “τριφύλλι” και … Διαβάστε περισσότερα

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός: Τα γκολ των Ολλανδών που έβαλαν στα σχοινιά τους Πειραιώτες (video)

Η Αϊντχόφεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 4-2 του πρώτου αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο από το πρώτο ημίχρονο της ρεβάνς στην … Διαβάστε περισσότερα

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ: Το συγκλονιστικό φινάλε στο ΣΕΦ και το τετ-α-τετ Τζέιμς με Σπανούλη (video)

Ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή της χρονιάς, επιστρέφοντας από το -25 στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ, ωστόσο στάθηκε άτυχος στο φινάλε κι … Διαβάστε περισσότερα

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Πήγε για την επική ανατροπή, αλλά ήταν άτυχος (video)

Ο διπρόσωπος Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ, επέστρεψε από το -25 της τρίτης περιόδου, ωστόσο ηττήθηκε … Διαβάστε περισσότερα

Europa League: Απίθανη πρόκριση για την Άρσεναλ στο Καραϊσκάκης!  Στους «16» Άγιαξ και Γρανάδα (videos)

Europa League: Απίθανη πρόκριση για την Άρσεναλ στο Καραϊσκάκης! Στους «16» Άγιαξ και Γρανάδα (videos)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο γήπεδο “Καραϊσκάκης” (λόγω κορονοϊού), η Άρσεναλ επικράτησε με απίθανη ανατροπή 3-2 της Μπενφίκα και πήρε την πρόκριση από τους … Διαβάστε περισσότερα

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 2-1 ΤΕΛΙΚΟ!

Ο Ολυμπιακός έχασε το προβάδισμα από το 4-2 στο “Καραϊσκάκης” μέσα σε ένα ημίχρονο, αλλά με γκολ του Χασάν στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να πανηγυρίσει … Διαβάστε περισσότερα