Ολυμπιακοί Αγώνες – Χάντμπολ: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

1
Ολυμπιακοί-Αγώνες-–-Χάντμπολ:-Το-πρόγραμμα-και-όσα-πρέπει-να-ξέρετε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΛΙΔΗΣ

Στιγμιότυπο από αγώνα χάντμπολ
Στιγμιότυπο από αγώνα χάντμπολ 2016 BEN CURTIS / AP PHOTO

Το SPORT24 σας παρουσιάζει όσα πρέπει να ξέρετε και το αναλυτικό πρόγραμμα για το χάντμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

Για τους αθλητές του χάντμπολ ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι η μεγαλύτερη τιμή. Πολλοί μεγάλοι αθλητές ολοκλήρωσαν την καριέρα τους δίχως να έχουν καταφέρει αυτή τη διάκριση, ενώ άλλοι λατρεύτηκαν ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Έτσι, στο Τόκιο θα βρεθούν οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες από όλο τον κόσμο με στόχο να φτάσουν στην κορυφή. Οι αγώνες τόσο στο τουρνουά των ανδρών όσο και σε εκείνον των γυναικών αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον από όλους τους φίλους του αθλήματος.

Το χάντμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες με μία ματιά

Πότε: 24 Ιουλίου – 8 Αυγούστου

Που: Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Τόκιο

Σύνολο αθλητών: 336

Ελληνικές συμμετοχές: –

Αγωνίσματα: 2 (Ένα σε άνδρες και γυναίκες)

Η ιστορία του χάντμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Συμμετοχές στο πρόγραμμα: Σε 24 Ολυμπιακούς Αγώνες έχει φιλοξενηθεί το χάντμπολ

Χώρα με τα περισσότερα μετάλλια: Η Νότια Κορέα με 7 μετάλλια (2 χρυσά, 4 ασημένια, 1 χάλκινα)

Αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια: Ο Αντρέι Λαβρόφ έχει 4 μετάλλια (3 χρυσά, 1 χάλκινο)

Τα ελληνικά μετάλλια στο χάντμπολ:

Έλληνας αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια:

Το πρόγραμμα του χάντμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Από τις 24 Ιουλίου αρχίζουν οι αγώνες του χάντμπολ και αναμένεται να μας χαρίσουν πολλές συγκινήσεις. Σχεδόν όλοι οι σούπερ σταρ του αθλήματος, τόσο σε γυναίκες, όσο και σε άνδρες, θα βρεθούν στα παρκέ των Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτό είναι το πρόγραμμα του χάντμπολ.

Χάντμπολ ανδρών

Οι όμιλοι

Α’ όμιλος

  1. Γερμανία
  2. Ισπανία
  3. Γαλλία
  4. Νορβηγία
  5. Αργεντινή
  6. Βραζιλία

Β’ όμιλος

  1. Δανία
  2. Πορτογαλία
  3. Σουηδία
  4. Αίγυπτος
  5. Μπαχρέιν
  6. Ιαπωνία

Σάββατο 24 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Νορβηγία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 05:00

Γαλλία –Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 08:15

Σουηδία – Μπαχρέιν

Ώρα έναρξης: 10:15

Γερμανία – Ισπανία

Ώρα έναρξης: 13:30

Πορτογαλία – Αίγυπτος

Ώρα έναρξης: 15:30

Δανία – Ιαπωνία

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Βραζιλία – Γαλλία

Ώρα έναρξης: 05:00

Αργεντινή – Γερμανία

Ώρα έναρξης: 08:15

Αίγυπτος – Δανία

Ώρα έναρξης: 10:15

Ισπανία – Νορβηγία

Ώρα έναρξης: 13:30

Μπαχρέιν – Πορτογαλία

Ώρα έναρξης: 15:30

Ιαπωνία – Σουηδία

Τετάρτη 28 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Δανία – Μπαχρέιν

Ώρα έναρξης: 05:00

Σουηδία – Πορτογαλία

Ώρα έναρξης: 08:15

Ιαπωνία – Αίγυπτος

Ώρα έναρξης: 10:15

Νορβηγία – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 13:30

Βραζιλία – Ισπανία

Ώρα έναρξης: 15:30

Γαλλία – Γερμανία

Παρασκευή 30 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Αργεντινή – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 05:00

Μπαχρέιν – Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 08:15

Γαλλία – Ισπανία

Ώρα έναρξης: 10:15

Σουηδία – Αίγυπτος

Ώρα έναρξης: 13:30

Πορτογαλία – Δανία

Ώρα έναρξης: 15:30

Γερμανία – Νορβηγία

Κυριακή 01 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

Πορτογαλία – Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 05:00

Αίγυπτος – Μπαχρέιν

Ώρα έναρξης: 08:15

Ισπανία – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 10:15

Νορβηγία – Γαλλία

Ώρα έναρξης: 13:30

Γερμανία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 15:30

Δανία- Σουηδία

Τρίτη 3 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:30

Προημιτελικός ανδρών

Ώρα έναρξης: 07:15

Προημιτελικός ανδρών

Ώρα έναρξης: 11:00

Προημιτελικός ανδρών

Ώρα έναρξης: 16:45

Προημιτελικός ανδρών

Πέμπτη 5 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 11:00

Ημιτελικός ανδρών

Ώρα έναρξης: 15:00

Ημιτελικός ανδρών

Σάββατο 7 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 11:00

Μικρός τελικός

Ώρα έναρξης: 15:00

Τελικός

Χάντμπολ γυναικών

Κυριακή 25 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Ολλανδία – Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 05:00

Ρωσία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 08:15

Μαυροβούνιο – Αγκόλα

Ώρα έναρξης: 10:15

Νορβηγία – Νότια Κορέα

Ώρα έναρξης: 13:30

Ισπανία – Σουηδία

Ώρα έναρξης: 15:30

Ουγγαρία – Γαλλία

Τρίτη 27 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Ιαπωνία – Μαυροβούνιο

Ώρα έναρξης: 05:00

Βραζιλία – Ουγγαρία

Ώρα έναρξης: 08:15

Σουηδία – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 10:15

Νότια Κορέα – Ολλανδία

Ώρα έναρξης: 13:30

Αγκόλα – Νορβηγία

Ώρα έναρξης: 15:30

Γαλλία – Ισπανία

Πέμπτη 29 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Ολλανδία – Αγκόλα

Ώρα έναρξης: 05:00

Ισπανία -Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 08:15

Ιαπωνία – Νότια Κορέα

Ώρα έναρξης: 10:15

Μαυροβούνιο – Νορβηγία

Ώρα έναρξης: 13:30

Ουγγαρία – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 15:30

Σουηδία – Γαλλία

Σάββατο 31 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

Αγκόλα – Ιαπωνία

Ώρα έναρξης: 05:00

Μαυροβούνιο – Νότια Κορέα

Ώρα έναρξης: 08:15

Ρωσία -Γαλλία

Ώρα έναρξης: 10:15

Βραζιλία – Σουηδία

Ώρα έναρξης: 13:30

Ουγγαρία – Ισπανία

Ώρα έναρξης: 15:30

Νορβηγία – Ολλανδία

Δευτέρα 2 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

Νότια Κορέα – Αγκόλα

Ώρα έναρξης: 05:00

Γαλλία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 08:15

Ισπανία – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 10:15

Ουγγαρία – Σουηδία

Ώρα έναρξης: 13:30

Ολλανδία – Μαυροβούνιο

Ώρα έναρξης: 15:30

Νορβηγία – Ιαπωνία

Τετάρτη 4 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:30

Προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 07:15

Προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 11:00

Προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 16:45

Προημιτελικός γυναικών

Παρασκευή 6 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 11:00

Ημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 15:00

Ημιτελικός γυναικών

Κυριακή 8 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

Μικρός τελικός

Ώρα έναρξης: 09:00

Τελικός

ΠΗΓΗ: