Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των Ελλήνων Αθλητών την Τρίτη 27 Ιουλίου

0

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο συνεχίζονται την Τρίτη 27 Ιουλίου, με μία σειρά από ελληνικές συμμετοχές να ξεκινάνε από τα ξημερώματα στην πρωτεύουσα της Ιαπωνίας.

Ξεχωρίζουν οι δύο Έλληνες τενίστες, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ξεκινάει πρώτος στις 05:00 ώρα Ελλάδας κόντρα στον Αμερικανό Τιαφό, ενώ θα ακολουθήσει το μεγάλο ματς της Μαρίας Σάκκαρη (μετά τις 8:00) με το Νο6 του κόσμου, την Ελίνα Σβιτολίνα.

Μεγάλο ενδιαφέρον και για την εθνική ομάδα του πόλο ανδρών, αφού μετά την εντυπωσιακή πρεμιέρα της κόντρα στην Ουγγαρία, θα αντιμετωπίσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία στις 09:30. Πρώτα από όλους όμως, θα πέσει στη “μάχη” ο Παναγιώτης Γκιώνης στο πινγκ πονγκ, ο οποίος μετά από δύο νίκες θα “παλέψει” για μία τρίτη, που θα τον φέρει στους “16” της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

800μ. ελεύθερο ανδρών – Προκριματικές σειρές

-Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Centre Court

-Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ)

-Τρίτος γύρος μονό γυναικών (η ώρα του αγώνα θα ανακοινωθεί εντός της ημέρας): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία – Ελλάδα

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1 (05:00-09:30)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

11:00 – 13:50

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ρεπεσάζ – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Τελικός – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym (Table 1)

-Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα)

-Μονό ανδρών: Γύρος των 16 (10:30-15:30) – Παναγιώτης Γκιώνης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών – Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου – ιστιοδρομία 5

Kamakura

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης – ιστιοδρομία 1

ΠΗΓΗ: