Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της ημέρας (29/7)

    2
    Ολυμπιακοί-Αγώνες:-Οι-ελληνικές-συμμετοχές-της-ημέρας-(29/7)
    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

    SPORT24.GR

    Η Άννα Ντουντουνάκη
    Η Άννα Ντουντουνάκη EUROKINISSI SPORTS

    Αυτό είναι το σημερινό πρόγραμμα (29/7) των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μη χάσετε λεπτό από τη δράση μέσα από το SPORT24.

    Η συμμετοχή της Χριστίνας Μπούρμπου και της Μαρίας Κυρίδου στον τελικό της δίκωπου γυναικών στην κωπηλασία ξεχωρίζει απ’ τις ελληνικές παρουσίες την Πέμπτη, 7η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

    Στη σκοποβολή η Άννα Κορακάκη ξεκινάει στα προκριματικά για το σπορ πιστόλι 25 μέτρων γυναικών, προκειμένου να διεκδικήσει ακόμη ένα μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του μεικτού διπλού στο τένις, μπαίνοντας με νίκη επί των Αυστραλών Μπάρτι και Πιρς στη ζώνη των μεταλλίων.

    Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες σήμερα (29/7):

    ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

    Tokyo Aquatics Centre

    • 4Χ100 Μικτή ατομική: Προκριματικές σειρές (14:27): Συμμετοχή εθνικής ομάδας (2η σειρά)

    ΤΕΝΙΣ

    Ariake Tennis Park – Court 2

    • Προημιτελικοί μεικτού (3ο ματς στη σειρά στο Court 2) – Μαρία Σάκκαρη/Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς (Αυστραλία)
    Ο Ρίκι Ρούμπιο της Ισπανίας σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Ιαπωνία για τη φάση των ομίλων του τουρνουά μπάσκετ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020, Σαϊτάμα | Δευτέρα 26 Ιουλίου 2021

    ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

    Kamakura

    • RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 10-12 (07:05): Κατερίνα Δίβαρη
    • RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 10-12 (09:20): Βύρωνας Κοκκαλάνης

    Fujisawa

    • Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:15): Βασιλεία Καραχάλιου

    Enoshima

    • 470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη
    • Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (08:35): Ιωάννης Μιτάκης

    Zushi

    • 470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (09:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής

    ΠΟΛΟ

    Tatsumi Water Polo Centre

    • Αγώνας Α΄ ομίλου (12:20): Ελλάδα – Ιαπωνία

    ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

    Asaka Shooting – 25m Range

    • Σπορ πιστόλι γυναικών 25m – Προκριματικά: Βολές ακριβείας (05:00): Άννα Κορακάκη

    ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

    Sea Forest Waterway

    • Δίκωπος γυναικών (03:30): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6) – Χριστίνα Μπούρμπου/Μαρία Κυρίδου
    • νό σκιφ γυναικών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (04:30): Αννέτα Κυρίδου
    • Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (05:10) Στέφανος Ντούσκος

    ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

    Yumenoshima Final Field

    • Ατομικό γυναικών: Φάση των 64 (06:32): Ευαγγελία Ψάρρα εναντίον της Τσιά-Εν Λιν (Ταϊπέι)

    Διάρκεια αγώνων: 10:00 – 12:40

    • Ατομικό γυναικών: Φάση των 32: Ευαγγελία Ψάρρα (εφόσον προκριθεί)

    ΠΗΓΗ: