Ολυμπιακοί Αγώνες – Βόλεϊ: Το πρόγραμμα και όσα πρέπει να ξέρετε

0
Ολυμπιακοί-Αγώνες-–-Βόλεϊ:-Το-πρόγραμμα-και-όσα-πρέπει-να-ξέρετε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΛΙΔΗΣ

Η Φερνάντα Ροντρίγκες καρφώνει σε αγώνα της Βραζιλίας με την Αργεντινή
Η Φερνάντα Ροντρίγκες καρφώνει σε αγώνα της Βραζιλίας με την Αργεντινή 2016 JEFF ROBERSON / AP PHOTO

Το SPORT24 σας παρουσιάζει όσα πρέπει να ξέρετε και το αναλυτικό πρόγραμμα για το βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

Για τους αθλητές του βόλεϊ ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι η μεγαλύτερη τιμή. Πολλοί μεγάλοι αθλητές ολοκλήρωσαν την καριέρα τους δίχως να έχουν καταφέρει αυτή τη διάκριση, ενώ άλλοι λατρεύτηκαν ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Έτσι, στο Τόκιο θα βρεθούν οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες από όλο τον κόσμο με στόχο να φτάσουν στην κορυφή. Οι αγώνες τόσο στο τουρνουά των ανδρών όσο και σε εκείνον των γυναικών αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον από όλους τους φίλους του αθλήματος.

Το βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες με μία ματιά

Πότε: 24 Ιουλίου – 8 Αυγούστου

Που: Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Τόκιο

Σύνολο αθλητών:

Ελληνικές συμμετοχές: –

Αγωνίσματα: 2 (Ένα σε άνδρες και γυναίκες)

Η ιστορία του βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Συμμετοχές στο πρόγραμμα: Σε 20 Ολυμπιακούς Αγώνες έχει φιλοξενηθεί το μπάσκετ

Χώρα με τα περισσότερα μετάλλια: Σοβιετική Ένωση με 12 μετάλλια (7 χρυσά, 4 ασημένια, 1 χάλκινα)

Αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια:Ρέγκλα Μπελ, Ρέγκλα Τόρες, Μιρέγια Λουίς και Μαρλένις Κόστα έχουν από τρία χρυσά μετάλλια

Τα ελληνικά μετάλλια στο μπάσκετ:

Έλληνας αθλητής με τα περισσότερα μετάλλια:

Το πρόγραμμα του βόλεϊ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Από τις 24 Ιουλίου αρχίζουν οι αγώνες του βόλεϊ και αναμένεται να μας χαρίσουν πολλές συγκινήσεις. Σχεδόν όλοι οι σούπερ σταρ του αθλήματος, τόσο σε γυναίκες, όσο και σε άνδρες, θα βρεθούν στα παρκέ των Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτό είναι το πρόγραμμα του βόλεϊ.

Βόλεϊ ανδρών

Οι όμιλοι

Α’ όμιλος

  1. Πολωνία
  2. Ιταλία
  3. Βενεζουέλα
  4. Ιαπωνία
  5. Ιράν
  6. Καναδάς

Β’ όμιλος

  1. Γαλλία
  2. Αργεντινή
  3. Βραζιλία
  4. ΗΠΑ
  5. Τυνησία
  6. Ρωσία

Σάββατο 24 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Ιταλία – Καναδάς

Ώρα έναρξης: 05:05

  • Βραζιλία – Τυνησία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Ρωσία – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Ιαπωνία – Βενεζουέλα

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Πολωνία – Ιράν

Ώρα έναρξης: 15:45

  • ΗΠΑ – Γαλλία

Δευτέρα 26 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Ιράν – Βενεζουέλα

Ώρα έναρξης: 05:05

  • ΗΠΑ – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Πολωνία – Ιταλία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Γαλλία – Τυνησία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Καναδάς

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Βραζιλία – Αργεντινή

Τετάρτη 28 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Καναδάς – Ιράν

Ώρα έναρξης: 05:05

  • ΗΠΑ – Τυνησία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Αργεντινή – Γαλλία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Πολωνία – Βενεζουέλα

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Ιταλία

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Βραζιλία – Ρωσία

Παρασκευή 30 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Καναδάς – Βενεζουέλα

Ώρα έναρξης: 05:05

  • Βραζιλία – ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Ιαπωνία – Πολωνία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Αργεντινή – Τυνησία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιταλία – Ιράν

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Ρωσία – Γαλλία

Κυριακή 1 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Πολωνία – Καναδάς

Ώρα έναρξης: 05:05

  • Βραζιλία – Γαλλία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Ρωσία – Τυνησία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Ιταλία – Βενεζουέλα

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Ιράν

Ώρα έναρξης: 15:45

  • ΗΠΑ – Αργεντινή

Τρίτη 3 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Πρώτος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 07:00

  • Δεύτερος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 11:00

  • Τρίτος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 16:30

  • Τέταρτος προημιτελικός γυναικών

Πέμπτη 5 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 07:00

  • Ημιτελικός ανδρών

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Ημιτελικός ανδρών

Σάββατο 7 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 07:30

  • Αγώνας χάλκινου μεταλλίου ανδρών

Ώρα έναρξης: 16:15

  • Αγώνας χρυσού μεταλλίου ανδρών

Βόλεϊ γυναικών

Οι όμιλοι

Α’ όμιλος

  1. Σερβία
  2. Ιαπωνία
  3. Δομινικανή Δημοκρατία
  4. Βραζιλία
  5. Νότια Κορέα
  6. Κένυα

Β’ όμιλος

  1. Τουρκία
  2. Κίνα
  3. ΗΠΑ
  4. Ιταλία
  5. Αργεντινή
  6. Ρωσία

Κυριακή 25 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Ρωσία – Ιταλία

Ώρα έναρξης: 05:05

  • ΗΠΑ – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Σερβία – Δομινικανή Δημοκρατία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Κίνα -Τουρκία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Κένυα

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Βραζιλία – Νότια Κορέα

Τρίτη 27 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Ρωσία – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 05:05

  • Κίνα – ΗΠΑ

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Ιαπωνία – Σερβία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Ιταλία – Τουρκία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Βραζιλία – Δομινικανή Δημοκρατία

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Νότια Κορέα – Κένυα

Πέμπτη 29 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Ιταλία – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 05:05

  • Νότια Κορέα – Δομινικανή Δημοκρατία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Σερβία – Κένυα

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Κίνα – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 15:45

  • ΗΠΑ – Τουρκία

Σάββατο 31 Ιουλίου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Δομινικανή Δημοκρατία – Κένυα

Ώρα έναρξης: 05:05

  • ΗΠΑ – Ρωσία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Αργεντινή – Τουρκία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Σερβία – Βραζιλία

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Νότια Κορέα

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Κίνα – Ιταλία

Δευτέρα 2 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Σερβία – Νότια Κορέα

Ώρα έναρξης: 05:05

  • ΗΠΑ – Ιταλία

Ώρα έναρξης: 08:20

  • Ρωσία – Τουρκία

Ώρα έναρξης: 10:25

  • Κίνα – Αργεντινή

Ώρα έναρξης: 13:40

  • Ιαπωνία – Δομινικανή Δημοκρατία

Ώρα έναρξης: 15:45

  • Βραζιλία – Κένυα

Τετάρτη 4 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Πρώτος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 07:00

  • Δεύτερος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 11:00

  • Τρίτος προημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 16:30

  • Τέταρτος προημιτελικός γυναικών

Παρασκευή 6 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 07:00

  • Ημιτελικός γυναικών

Ώρα έναρξης: 15:00

  • Ημιτελικός γυναικών

Κυριακή 8 Αυγούστου

Ώρα έναρξης: 03:00

  • Αγώνας χάλκινου μεταλλίου γυναικών

Ώρα έναρξης: 07:30

  • Αγώνας χρυσού μεταλλίου γυναικών

ΠΗΓΗ: