Βιλερμπάν – Βαλένθια 90-77: Κέρδισε το «φάντασμα» της Βαλένθια (vid)

0
Βιλερμπάν-–-Βαλένθια-90-77:-Κέρδισε-το-«φάντασμα»-της-Βαλένθια-(vid)

Η Βιλερμπάν είχε εξαιρετική αντίδραση όταν ένιωσε την απειλή της ισπανικής ομάδας καθώς όταν βρέθηκε στο -3 (49-52) απάντησε με επιμέρους σκορ 30-8, σε διάστημα περίπου επτά λεπτών και «κλείδωσε» τη νίκη. Η Βαλένθια έκανε κακό παιχνίδι και πλήρωσε το τίμημα των 19 λαθών.

Οι απουσίες των Ντούμπλιεβιτς, Πρέπελιτς αλλοίωσαν τον τρόπο παιχνιδιού της Βαλένθια η οποία προσπάθησε να χτυπήσει στη ρακέτα και στηρίχθηκε στην αποτελεσματικότητά της στα σουτ εντός παιδιάς (7/10). Η Βιλερμπάν είχε το μακρινό σουτ και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (17-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα έβαλε περισσότερη πίεση στην άμυνά της, οδήγησε τη Βαλένθια σε πολλά λάθη (σ. σ. 9 στο πρώτο ημίχρονο) και ταυτόχρονα βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Σε συνδυασμό με τις δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ για ένα μικρό προβάδισμα (31-26). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-34 όπου ο Γιαμπουσέλε (11π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη Βιλερμπάν και ο Νίκολα Κάλινιτς (12π.) για τη Βαλένθια.

Τα τρίποντα του Σαμ Βαν Ρόσομ στοιχειοθέτησαν επιμέρους σκορ 2-9 κι έδωσαν το προβάδισμα στη Βαλένθια (42-43, 23:30), αλλά η Βιλερμπάν δεν έχασε την ψυχραιμία της. Βασίστηκε στην πολυφωνία της στην επίθεση, βελτίωσε την εικόνα της στην άμυνα και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 61-54.

Οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν και πάλι την ευστοχία τους στο μακρινό σουτ, ξέφυγαν με 70-56 (32.40), διευρύνοντας έτσι και το επιμέρους σκορ που άρχισε από τα μέσα της 3ης περιόδου. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 19 πόντων (79-60) για τη Βιλερμπάν κι εκεί που φαινόταν ότι όλα είχαν τελειώσει, οι Γάλλοι φανέρωσαν αυτοκαταστροφικές τάσεις. Το επιμέρους σκορ της Βαλένθια έφτασε το 2-13, η διαφορά μειώθηκε σε 81-73 (39’). Ένα αχρείαστο φάουλ του Πραντίγια και δύο βολές του Λάιτι έβγαλαν την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ από την κρίση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Προφανώς η Βιλερμπάν μετουσίωσε την άμυνά της με εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και η Βαλένθια έκανε ένα από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια της με ενδεικτικό γεγονός τα 19 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμ Χάουαρντ ηγήθηκε στο επιμέρους σκορ της Βιλερμπάν από τα μέσα της 3ης περιόδου, ενώ στο ίδιο διάστημα ο Ουόλτον έδωσε λύσεις σε δημιουργία και σκορ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αυτόν τον τίτλο μοιράζονται οι Ντιό-Κόουλ γιατί δημιούργησαν για τους συμπαίκτες τους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Λίγο πριν την είσοδο του αγώνα στα τελευταία πέντε λεπτά ο Βίβες ήταν άποντος και είχε υποπέσει σε έξι λάθη. Ο Σαν Εμετέριο επίσης δεν μπήκε στο παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Βιλερμπάν ένιωσε απειλή (49-52) αντέδρασε με επιμέρους σκορ 19-4, πάτησε σε διψήφια διαφορά και στη συνέχεια τη διαχειρίστηκε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν θα μπορούσε να κάνει καλύτερη χρήση των φάουλ, πολλά λάθη και αργές επιστροφές στην άμυνα για τη Βαλένθια

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τρομερή τάπα του Χέις στον Βαν Ρόσομ στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 61-54, 90-77